صفحه اصلی > موسسات وابسته > کانون اندیشه جوان 

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با مختصات و ویژگیهای جریان دین‌مدار مجدد، در دهه‌ی دوم انقلاب اسلامی، تشكیل شد. متأثر از حركت جاری و مؤثر این جبهه بر مخاطبان جوان و دانش جو، ضرورت تأسیس کانون اندیشه جوان احساس ‌شد.

اكنون پس از طی بیش از 15 سال فعالیت‌ مستمر و مداوم، كانون به مركزی تأثیرگذار در عرصة فكری دانش‌جویانِ اندیشه‌ورز تبدیل شده است. اما این نکته نیز همواره مورد توجه بوده است که به دلیل گستردگی نیاز و فراوانی اقتضایات مخاطبان، تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله های زیادی وجود دارد و باید مطابق با آن مجدداً هم در ساختار و تشکیلات و هم در برنامه ها بازخوانی دقیق تری صورت پذیرد.

-         نگاهی فهرست‌وار به بخش‌های كانون

1.    معاونت ارتباطات و دانش افزایی

 

·       دفتر دانش افزایی

·       دفتر همایش ها و نشستهای علمی

·       دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی

·       دفتر تبلیغ و توزیع آثار

 

2.    معاونت تولید و رسانش

·       دفتر فرآوری و نشر مکتوب

·       دفتر فرآوری صوتی و  تصویری

·       دفتر وبگاه کانون و شبکه های اجتماعی

·       دفتر وبگاه باشگاه اندیشه

·       نشریه زمانه

 

3.    مدیریت مخاطب شناسی و تحلیل نیازها (دبیرخانه شورای فکری- رسانه ای)

 

·          دفتر مخاطب شناسی

·          دفتر انجمن های علمی

 

1.    معاونت ارتباطات و دانش افزایی

v   دفتر دانش افزایی


کانون با برگزاری دوره ها، حلقات و درس گفتگوهای منسجم، هدفمند و برنامه ریزی شده تلاش می كند با موضوعاتی به روز به دغدغه‌های ذهنی و فکری دانشجویان به طور زنده پاسخ دهد. نتیجه این رویکرد، برگزاری دوره های آموزشی، حلقات مطالعاتی و درس گفتگوها در موضوعات متنوع در دانشگاه‌ها و كانون و سایر محافل دانشجویی کشور بوده است، که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است. حلقات  مباحثه ایکانون به منظور ارتقا و گسترش فرهنگ كتاب خوانی و مباحثه، اقدام به تشکیل حلقاتی کرده که در آن ها دانشجویانی از سطوح و طیف ها حضور دارند. این حلقات به طور هفتگی در کانون یا دانشگاه برگزار می گردد.از جمله این حلقه ها در سالهای اخیر می توان به حلقه مطالعاتی چهلچراغ حكمت و حلقه مطالعاتی دوران جدید عالم اشاره كرد.

 

درس گفتگو

 

در این مدل از نشست های آموزشی كه مدل نوینی است كارشناس در كنار یك مجری كارشناس و در حضور دانشجویان علاقمند به موضوع به بحث و پرسش و پاسخ می پردازند و در واقع از مدل منولوگ و سخنران محور به سمت دیالوگ دو طرفه می رویم.از جمله درس گفتگوهای برگزار شده در كانون  درس گفتگوهای اقتصاد اسلامی و زن حقیقی را می توان نام برد.

 

دوره های آموزشی

 

 برگزاری دوره های میان مدت و بلند مدت با موضوعات روز و همچنین نیازهای دانشجویان در دانشگاه ها و كانون از دیگر مدل های آموزشی كانون برای دانشجویان می باشد.از جمله این دوره ها می توان به دوره میان مدت فرهنگ سیاسی و دوره بلند مدت دانشگاه موازی اشاره كرد.

 

v   دفتر همایش ها و نشستهای علمی


کانون با برگزاری نشست‌های دانشجویی منسجم، هدفمند و برنامه ریزی شده، تلاش می‌کند در قالب‌هایی کارآمد به دغدغه‌های ذهنی و فکری ایشان به طور زنده پاسخ دهد. نتیجه این رویکرد، برگزاری بیش از 2500 نشست گفتمانی در موضوعات متنوع در دانشگاه‌ها و محافل فکری ـ فرهنگی دانشجویی کشور تاکنون بوده است، که هر کدام به نوع خود مخاطبان گسترده‌ای را پوشش داده‌اند.برخی جلسات سخنرانی، مناظره و میزگرد در دانشگاه‌ها:


·       همایش بررسی آرا و اندیشه های سیدقطب

·       تبیین و نقد اوصاف فرهنگی انگارة «اسلام رحمانی»

·       همایش من و نامه رهبر

·       همایش دعوت جهانی اسلام

·       نقد و بررسی کتاب" انقلاب اسلامی چرا؟"

·       نقدسینمای دینی

·        نسبت فردید و غرب

عضویت در خبر نامه

تماس با ما

نشانی دفتر مركزی (تهران): خیابان شهید بهشتی - خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) - كوچه پژوهشگاه (دوم) - پلاك 2

نشانی دفتر قم: بلوار 15 خرداد (شاه سید علی) - كوچه شهید میثمی (كوی 10)

info@iict.ac.ir

٨٨٥٠١٠٦٤

اطلاعات بیشتر